Tworzenie swoich kanałów wideo albo podcastów jest coraz popularniejsze. Jeśli również chcesz coś powiedzieć światu, przyda się kilka trików, by audio brzmiało jak najlepiej. Niby treść jest najważniejsza, ale gdy trzeba się do niej przebijać przez szumy i niezrozumiałe słowa, to nawet najbardziej cierpliwy słuchacz może się zniechęcić. A więc jak nagrywać dźwięk w domu, by uzyskać wysoką jakość audio?

Mikrofon do nagrywania w domu

Pierwszym krokiem zawsze powinien być dobór odpowiedniego mikrofonu. Każdy realizator audio potwierdzi, że znacznie łatwiej jest nagrać dobry dźwięk i mniej czasu spędzić przy obróbce niż obrabiać słabe nagranie. Co więcej, ze złego audio niejednokrotnie trudno wykręcić atrakcyjne brzmienie. Czyli jak nagrywać dźwięk w domu? Przede wszystkim porządnym mikrofonem.

Ale bez obaw. Porządny nie musi oznaczać od razu takiego za 1000+ zł. Już za 150-300 zł można kupić porządne zestawy mikrofonów pojemnościowych wraz z dodatkowymi akcesoriami (w tym przede wszystkim filtrem rozpraszającym podmuchy powietrza przy tzw. głoskach wybuchowych). A co to oznacza, że mikrofon jest pojemnościowy? To rodzaj mikrofonu, jaki możesz obserwować w studiach nagrań. Wygląda bardziej jak puszka niż mikrofony znane z estrady.

Mikrofony pojemnościowe gwarantują pełniejszy i bardziej precyzyjny dźwięk – są dużo bardziej czułe. Jedynym minusem może być to, że złapią też dźwięki z otoczenia, jeśli więc masz głośnych sąsiadów albo mieszkasz przy ruchliwej ulicy, lepszym wyjściem może się okazać mikrofon dynamiczny (czyli taki, jak zwykle mają osoby występujące na scenie).

Wygłuszanie ścian

Nagrywając czułym mikrofonem pojemnościowym, może polepszyć jakość dźwięku, jeśli zadbasz o wygłuszenie ścian. Każdy emitowany dźwięk rozchodzi się po pomieszczeniu i odbija od wszystkiego wokół, a zwłaszcza od ścian. Następnie wraca do mikrofonu i tworzy delikatny pogłos – niekoniecznie przyjemny dla ucha.

Jak nagrywać dźwięk w domu? Jeśli masz trochę czasu i cierpliwości możesz przynajmniej rozwiesić koce wokół miejsca nagrywania lub po prostu powiesić je na ścianach. Bardziej ambitni twórcy wyklejają ściany i sufit wytłaczankami, a przede wszystkim inwestują w panele chłonące dźwięk.

Ponadto warto usunąć z pomieszczenia wszelkie dodatkowe przedmioty, takie jak szklanki czy talerze albo liczne ozdoby. Zwłaszcza szklane dodatki potrafią generować nieprzyjemny pogłos.

Nagrywanie w domu i obróbka dźwięku

Aby nagrywać w domu dźwięk wysokiej jakości warto zadbać również o odpowiednie oprogramowanie. Do wyboru masz programy przeznaczone ściśle do obróbki audio, jak i tzw. DAW, czyli stacje robocze dla producentów muzycznych. Oba typy bardzo ułatwią nagrywanie – pozwolą na łatwe zapisywanie kolejnych ścieżek, proste przycinanie czy edycję.

Na ścieżkę warto nałożyć również kilka efektów poprawiających jakość. Przede wszystkim przyda się korektor częstotliwości, a więc popularny EQ. Możesz za jego pomocą śmiało odciąć pasma poniżej 40 Hz oraz powyżej 20 000 Hz. Jeśli mowa jest mało wyraźna, możesz też ją nieco wyklarować. W tym celu najlepiej wykorzystać gotowe ustawienia, które zazwyczaj są zapisane w EQ. Za pomocą equalizera można też wyciąć mocno świszczące lub syczące pasma (czasem kłujące w uszy przy literkach s, sz, ś itp.).

Poza tym niezbędna będzie kompresja dźwięku. Skoro pytasz, jak nagrywać dźwięk w domu to zapewne nie masz dużego doświadczenia w posługiwaniu się również kompresorem, więc ponownie przydadzą się gotowe ustawienia. Ale co w ogóle robi kompresor? Mówiąc najprościej: wyrównuje głośność nagrania i jednocześnie pozwala na podniesienie średniego poziomu decybeli w całej ścieżce. To właśnie kompresor sprawia, że dźwięk nagrany w domu (i każdym innym miejscu), staje się mocny, głośny i wydaje się być blisko słuchacza.

Na sam koniec nakłada się też często tzw. limiter. Działa on podobnie jak kompresor, ale jego głównym zadaniem jest ścinanie nagłych, głośnych dźwięków. Limiter daje pewność, że nagranie nagle nie zaskoczy słuchacza zbyt głośną głoską czy uderzeniem o mikrofon.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here