Codzienne używasz Google i zapewne zwykle udaje Ci się odnaleźć poszukiwane treści. Ale czy wiesz, że z wyszukiwarki można korzystać jeszcze efektywniej? Google ma pełno interesujących opcji, o których wie stosunkowo niewielu użytkowników. Jak skuteczniej szukać w Google? Odpowiedzią są dodatkowe opcje oraz operatory.
Dodatkowe opcje znajdziesz w menu Google – mowa głównie o Ustawieniach oraz Narzędziach. Natomiast operatory to dodatkowe słowa lub znaki, które trzeba wpisać w pasku wyszukiwarki, by otrzymać bardziej precyzyjne wyniki.
Ustawienia i Narzędzia Google
Jak skuteczniej szukać w Google? Zacząć można od zakładki Ustawienia. Pierwszą opcją w tym menu są Ustawienia wyszukiwania. W tym miejscu znajdziesz m.in. opcję dostosowania wyników do Twoich preferencji. Podobnie jak reklamy kontekstowe i inne samodopasowujące się elementy, tak i wyniki będą podawane na podstawie plików cookies oraz poprzednich wyszukiwań. W tej zakładce znajdziesz też filtr Safe Search, który usunie z wyników grafiki o charakterze pornograficznym lub inne treści powszechnie uznawane za nieodpowiednie.
Bardzo ważną opcją w menu Ustawień są również Języki. Możesz polecić wyszukiwarce, by wyświetlała jedynie wyniki w danym języku. To bardzo przydatne w sytuacji, w której szukasz angielskiego pojęcia, ale zależy Ci tylko na stronach w polskich lub na odwrót – znajdujesz wiele artykułów po polsku, a chcesz zajrzeć na blogi angielskie.
W razie chęci odnalezienia poprzednich wyników wyszukiwania możesz też zajrzeć do historii wyszukiwania, którą także znajdziesz w menu Ustawień.
Jak skuteczniej szukać w Google? Obok Ustawień znajdują się narzędzia. Tu również masz skróconą opcję określenia języka, ale znacznie przydatniejszy będzie wybór daty. Kiedykolwiek możesz zamienić na zakres dat lub wybrać ostatni rok, ostatni tydzień itd. To bardzo praktyczna opcja, gdy zależy Ci na świeżych informacjach czy najnowszych doniesieniach z jakiejś branży. Może się też przydać podczas szukania blogów do zostawiania komentarzy – w końcu, jeśli wyszukasz blogi odświeżane w ostatnim miesiącu, to masz gwarancję, że nie są to martwe strony, na które już nikt nie zagląda.
Dodatkowo możesz kliknąć w opcję dokładnego wyszukiwania, które znajduje się obok ustawień daty. Wówczas Google lepiej dopasuje wyniki do zapytania, zwracając np. uwagę na odmiany wyrazów.
Jak lepiej szukać w Google? Operatory
Co jeszcze możesz zrobić, by skuteczniej szukać w Google? Tak naprawdę odpowiedzieliśmy dopiero w połowie na to pytanie. Teraz czas na prawdziwą potęgę, czyli atrybuty. Jak napisaliśmy we wstępie, są to słowa lub znaki, które trzeba dodać do frazy, by Google zmieniło nieco sposób szukania. Operatorów jest całe mnóstwo, dlatego poniżej prezentujemy jedynie kilka najbardziej przydatnych:
- Cudzysłów – to dość powszechnie znany operator, ale jeżeli o nim nie słyszałeś… spróbuj zapisać wyszukiwaną frazę w cudzysłowie. Wówczas Google znajdzie wyniki zawierające jej dokładną formę, czyli np. ciąg trzech wyrazów.
- Minus – dodaj minus przed słowem, którego nie chcesz widzieć w wynikach wyszukiwania. Szukasz zamka do drzwi, a Google wyświetla wyniki dotyczące zamka z Malborka? W takim razie dopisz -malbork, a będziesz mieć pewność, że strony z tym słowem zostaną odflitrowane.
- OR – napisz dużymi literami OR pomiędzy wyszukiwanymi wyrazami. Google wówczas wyświetli wszystkie wyniki, które zawierają jeden LUB drugi wyraz.
- Inurl: – fraza Inurl zakończona dwukropkiem będzie oznaczała dla Google, że chcesz, by wyszukiwane przez Ciebie słowo znajdowało się w adresie strony internetowej. Słowo należy wpisać od razu po dwukropku, bez spacji.
- Intitle: – ten atrybut działa podobnie, jak poprzedni, z tym że służy do wyszukiwania słów w tytule strony.
- Intext: – tak jak wyżej, ale tym razem szukamy słowa tekście.
- Related: – po tym atrybucie wpisujesz adres strony, a Google wyświetli Ci wyniki zbliżone treścią do podanej witryny.
- Filetype: – pozwala na wyszukanie plików określonego typu. Jeżeli wpiszesz w Google frazę filetype:pdf podręcznik matematyka to Google wyszuka pliki PDF pasujące do zapytania podręcznik matematyka.
- Site: – bardzo pomocny atrybut, który pozwala na wyszukiwanie wewnątrz podanego adresu. Przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy na samej stronie nie ma wyszukiwarki lub nie działa ona właściwie. Gdy wpiszesz np. site:komputronik.pl Lenovo, Google wyświetli wszystkie wyniki pasujące do zapytania Lenovo, pochodzące wyłącznie ze strony Komputronik.pl.