Dostępność treści internetowych w dzisiejszych czasach powszechnego wykorzystywania tego medium zyskało dużą wagę. Każdy człowiek bez względu na predyspozycje i stan zdrowia powinien mieć równy dostęp do informacji, a standard WCAG, regulowany przez prawo daje w końcu taką możliwość. Czym są standardy WCAG i jak je wdrożyć na własnej stronie internetowej?
Czym są standardy WCAG i dlaczego są ważne?
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym dokładnie są standardy WCAG. To zbiór międzynarodowych praktyk, które zdefiniowane już w roku 1999, ewoluowały i sformalizowały sposób, w jaki strony internetowe powinny zostać dostosowane do wszystkich odbiorców, szczególnie tych z niepełnosprawnościami. Standard WCAG definiuje nie tylko sposób prezentowania treści, ale także uwzględnianie takich obiektów, jak dźwięki, kody, znaczniki i obrazy, których celem jest wyrównanie szans w procesie korzystania ze stron internetowych.
Od kilku lat kwestia zwiększonej dostępności zwróciła uwagę szerszej grupy odbiorców, toteż dzisiaj dobrą praktyką jest uwzględniać najważniejsze zasady WCAG również we własnych witrynach, bez względu na branżę i skalę działania. Już teraz usługi projektowania stron internetowych uwzględniają wykorzystanie praktyk WCAG w tworzeniu stron, co znacznie ułatwia implementację tych zasad na każdej witrynie.
Jakie branże powinny szczególnie zwracać uwagę na dostępność WCAG?
Zasady dostępności cyfrowej, zdefiniowane w najnowszym standardzie WCAG 2.1 stanowią przykład dobrych praktyk, które warto wdrożyć na stronie internetowej w celu zapewnienia funkcjonalności przyjaznym wszystkim odbiorcom. Standard wprowadzony w 2019, choć podkreśla konieczność wprowadzenia usprawnień na każdej stornie internetowej i aplikacji mobilnej, w szczególności koncentruje się na instytucjach publicznych.
WCAG 2.1 powinien być bezwzględnie stosowany na stronach organizacji związanych z publicznym sektorem finansów, państwowych jednostek organizacyjnych, organizacji pozarządowych, a także podmiotów, których celem jest zaspokajanie potrzeb o charakterze powszechnym.
Możemy jednak przewidzieć, że grupa podmiotów zobowiązanych do wdrożenia standardy WCAG będzie się sukcesywnie powiększać i w ciągu kilku lat obejmie wszystkie strony internetowe tworzone w przestrzeni publicznej.
Najważniejsze zasady dostępności stron internetowych, Kontrast kolorów i czytelność treści – jak dostosować stronę?
Stosowanie zasad WCAG nie jest dużym wyzwaniem – wystarczy analiza strony internetowej i wprowadzenie poprawek w takich obszarach, jak:
- Tworzenie treści – każda treść powinna zostać stworzona w oparciu o zasadę stosowania prostego i jasnego języka. Nie możemy zapominać o formatowaniu ułatwiającym przyswajanie informacji – listy punktowane, nagłówki i pogrubienia najważniejszych informacji.
- Nawigacja – zaprojektowania intuicyjnej, prostej w obsłudze nawigacji, po której każdy odbiorca będzie mógł się poruszać jedynie za pomocą klawiatury.
- Multimedia – stosowanie dodatkowych napisów dla filmów, a także transkrypcji dla materiałów audio.
- Layout graficzny witryny – użycie odpowiednich kolorów i kontrastów, umożliwienie skalowalności grafik oraz możliwość interakcji z formularzami i przyciskami nie tylko za pośrednictwem myszki, ale także technologii asystujących.
Tak przygotowana strona będzie dostępna dla wszystkich odbiorców, co nie tylko poprawi doświadczenia jej użytkowania, ale także pozytywnie wpłynie na pozycjonowanie witryny.
Tekst alternatywny dla obrazów – jak go poprawnie stosować?
Jedną z najważniejszych zasad WCAG jest zastosowanie tekstu alternatywnego dla obrazów. W tym celu zaleca się wdrożenie atrybutu alt w każdym obrazie. Dzięki temu w łatwy sposób odbiorcy zidentyfikują, czy obraz jest istotny dla zrozumienia treści, a także co dokładnie przedstawia.
Prawidłowy atrybut alt obrazka powinien być możliwie jak najbardziej konkretny i rzeczowy, bez rozwijania opisu i uwzględniania w nim wszystkich szczegółów. Dodanie tekstu alternatywnego jest pod względem technicznym proste i intuicyjne, szczególnie gdy korzystamy ze sprawdzonego systemu CMS. Dzięki zastosowaniu alternatywnych tekstów dla obrazu nasza strona zyska dostępność i każdy odbiorca, bez względu na potencjalną niepełnosprawność będzie mógł czerpać z niej wartość dodaną.