Nie ma chyba mieszkańca cywilizowanego kraju, który nie wiedziałby czym jest smartfon i czym różni się od starszych, klasycznych telefonów komórkowych. Powszechnie znane są również tablety – każdy wie, że taki duży smartfon albo „sam ekran od netbooka” z dotykowym wyświetlaczem to właśnie tablet. A co to jest fablet? Skąd wzięło się to pojęcie i jakie urządzenia można nazywać w ten sposób?

Czym jest fablet?

Dawniej była moda na jak najmniejsze telefony komórkowe. Im skromniejsze urządzenie, tym większy prestiż. Potem nastała era tabletów i nagle okazało się, że jednak wszyscy kochają duże ekrany. Wraz z popularnością tabletów zaczęły rosnąć również smartfony, a luka pomiędzy dostępnymi na rynku wielkościami wyświetlaczy zaczęła się stopniowo zapełniać. I właśnie tak powstał fablet.

Co to jest fablet? W skrócie można powiedzieć, że to taki duży telefon albo mały tablet. Coś pomiędzy. Jednocześnie charakterystyczna dla fabletów jest możliwość korzystania z wszystkich funkcji GSM, czyli np. wysyłanie SMS-ów czy wykonywanie połączeń telefonicznych. Zresztą hybryda telefonowo-tabletowa ukryta jest w samej nazwie urządzenia – w wersji angielskiej zapisywanej jako phablet, czyli phone plus tablet.

W praktyce fabletem najczęściej nazywa się telefony na tyle duże, że przypominają miniaturowe tablety. Mówimy tu o wielkości od 5-7”. Dlaczego akurat taki zakres? Ponieważ większość standardowych smartfonów kończy się właśnie na 5”, natomiast od 7” zaczynają się już małe tablety – 7” to jeden z podstawowych rozmiarów tabletów.

Jakie funkcje ma fablet?

A co to jest fablet w kontekście funkcji urządzenia? Pośrednio już odpowiedzieliśmy na to pytanie. Tablet to taki większy smartfon, a więc znajdziesz w nim przede wszystkim dotykowy ekran i system typowy dla urządzeń mobilnych, czyli najczęściej Android. To oznacza, że na fablecie można standardowo instalować aplikacje i gry wedle uznania. Nie brakuje też aparatu z dwóch stron oraz GPS-a wraz z aplikacją nawigacyjną.

Ten ostatni powód zresztą przyciąga do fabletów wielu użytkowników. Większy ekran nawigacji to znacznie wygodniejsza podróż. Innymi słowy, jeśli chcesz kupić telefon, który będzie też służyć do prowadzenia Cię podczas jazdy, wybierz jak największy ekran – czyli właśnie sprzęt kwalifikowany jako fablet.

Tym co najbardziej odróżnia fablety od tabletów jest z kolei wspomniana możliwość wykonywania połączeń. Niewiele tabletów ma funkcje GSM, choć np. Samsung daje taką opcję w większości urządzeń. Czasem zresztą fabletem nazywa się też tablet dowolnej wielkości, który ma funkcję dzwonienia.

Kto powinien kupić fablet?

Wiesz już co to jest fablet – zastanówmy się jeszcze, kto powinien kupić takie urządzenie. Trudno wskazać modelowego użytkownika. Na pewno jest to interesująca opcja dla osób, które nie mogą się zdecydować pomiędzy telefonem a tabletem. Fablet będzie też dobrym wyborem, gdy chcesz często przeglądać strony na urządzeniu mobilnym, regularnie korzystasz z GPS-a i lubisz gry, ale Twój budżet jest na tyle ograniczony, że nie możesz sobie pozwolić na zakup zarówno smartfonu, jak i tabletu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here