Piękne zdjęcia z wakacji, fotografie rodzinne albo romantyczne momenty uwiecznione na cyfrowym obrazie – każdy chce je zachować jak najdłużej, jednocześnie uważając, by nie dostały się w niepowołane ręce. Oczywiście upublicznienie fotografii, w której chodzisz po górach zapewne nie byłoby wielką stratą, ale już fotki bardziej prywatne są materiałem o wysokim poziomie wrażliwości. Jak bezpiecznie przechowywać zdjęcia, aby nieproszony użytkownik nie miał do nich dostępu?

Archiwum z hasłem

Jeżeli mowa o zdjęciach, które chcesz schować i przechowywać jako pamiątkę, znakomicie sprawdzi się archiwum zabezpieczone hasłem. Twoje fotki będą zamknięte w jednej paczce, którą można rozpakować jedynie po podaniu wprowadzonego wcześniej hasła.

Jak to zrobić? Wystarczy najpopularniejszy program do tworzenia archiwum, czyli WinRar. Jeśli masz już WinRara na komputerze, kliknij prawym przyciskiem myszy na folder, w którym znajdują się zdjęcia i wybierz opcję „Dodaj do archiwum”. Powinno pojawić się nowe okienko z polem do wprowadzenia nazwy i innymi ustawieniami. Jest tam również opcja „Ustaw hasło”. Pamiętaj, że po spakowaniu pliki będą znajdować się zarówno w archiwum, jak i w oryginalnym folderze. Gdy upewnisz się, że spakowanie przebiegło pomyślnie, możesz usunąć oryginalne zdjęcia.

Gdy jedynym powodem tworzenia paczki jest ustawienie hasła, możesz wybrać brak kompresji na liście z opcjami poziomu skompresowania plików. Co prawda zdarza się to bardzo rzadko, ale czasem pliki niewłaściwie się kompresują i przy rozpakowaniu pojawia się błąd uniemożliwiający otwarcie archiwum.

Bezpieczne hasło do dysku

A jak bezpiecznie przechowywać hasło na dysku w chmurze? Wszelkiego rodzaju cloudy stały się podstawowym narzędziem do magazynowanie zdjęć i innych plików. Każda duża firma oferuje własną przestrzeń. Jak zabezpieczyć dysk w chmurze przed niepożądanymi podglądaczami?

Przede wszystkim powinieneś postawić na bezpieczne hasło i pilnować statusu logowania. Wytyczne dotyczące hasła są zawsze takie same i warto wziąć sobie je do serca, jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie plików:

  • hasło powinno być długie (więcej niż 6 znaków),
  • niech zawiera duże i małe litery,
  • dodaj cyfry i znaki specjalne,
  • unikaj banałów w rodzaju daty urodzin, imion bliskich czy przekleństw.

A co ze statusem logowania? Wiele systemów zapamiętuje Twoje hasło albo po prostu pozostawia konto zalogowane nawet po zamknięciu okna. Jeżeli przechowujesz wrażliwe dane, takie jak prywatnej zdjęcia, pamiętaj by zawsze wylogować się z dysku po zakończeniu oglądania.

Zwróć uwagę co udostępniasz

Jak bezpiecznie przechowywać zdjęcia w dobie ciągłego share’owania treści? Dzielisz się fotkami, muzyką i wiadomościami z bliższymi i dalszymi znajomymi? W takim razie uważaj, co dokładnie udostępniasz. Czasem użytkownicy tracą prywatność na własne życzenie.

Przykład? Możesz wysłać znajomym linka do Twoich zdjęć z wakacji, udostępniając cały folder. Jednak przekazując linka do folderu, dasz tym osobom dostęp również do fotek wrzucany w przyszłości do tego katalogu. Dlatego przed aktualizacją będziesz musiał wyłączyć udostępnienie lub po prostu umieszczać nowe fotki w innych folderach.

Przed korzystaniem z chmury dowiedz się dokładnie jak działa dysk, którego używasz.

Podsumowanie

Trochę ostrożności wystarczy, by fotografie były chronione przed nieuprawnionym dostępem. Trzeba jednak też dodać, że nie ma idealnej odpowiedzi na pytanie jak bezpiecznie przechowywać zdjęcia. Jeżeli zdolny haker będzie chciał wykraść Twój content to zapewne mu się to uda. Wymienione środki ostrożności wystarczą jednak, by zabezpieczyć fotki przed wścibskimi znajomymi czy osobami, które przypadkowo dostaną się na Twój komputer.

Stuprocentowe zabezpieczenie daje jedynie przechowywanie fotografii na dyskach zewnętrznych. Pliki można dodatkowo zabezpieczyć hasłem, np. tworząc archiwum, jak opisano wyżej. Minusem dysków klasycznych lub flashowych jest jednak podatność na uszkodzenia i ograniczony czas eksploatacji. Niewielu użytkowników zdaje sobie sprawę z tego, że po 10 latach nowoczesny flashowy dysk może po prostu przestać działać. Aby zdjęcia były bezpieczne, warto je co kilka lat przekopiować na nowszy nośnik.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here