Pliki PDF są bardzo popularnym formatem, zwłaszcza w oficjalnym obiegu dokumentów drogą elektroniczną. W tym formacie można przesyłać CV, listy motywacyjne, raporty czy faktury. Zdarza się też, że PDF-em wysyła się projekt albo ofertę reklamową. Z reguły plik PDF jest wysyłany po to, aby adresat mógł go wygodnie otworzyć i się z nim zapoznać lub ewentualnie skopiować informacje. Czasem jednak zdarza się, że plik musi być zmieniony. Wtedy pojawia się problem, bo wiele osób nie wie, jak edytować plik PDF, który ze swej natury nie jest przeznaczony do modyfikacji. Na szczęście jest kilka sposobów na to, aby plik w tym formacie wygodnie zmienić.

Najprostszy sposób na edytowanie PDF

Na początek warto spróbować najprostszej metody modyfikowania plików, czyli po prostu otwierania PDF-a w Wordzie. Domyślnie w Twoim systemie jest ustawiony inny program – gdy klikniesz dwa razy ikonę pliku zapisanego w formacie PDF, otworzy się przeglądarka www, jakiś program marki Acrobat albo windowsowy wyświetlacz PDF-ów. Aby móc wygodnie edytować plik, spróbuj użyć Worda. Możesz to zrobić na dwa sposoby.

  1. Uruchom Worda. Kliknik „Plik”, a następnie „Otwórz”. Zmień typ plików na „wszystkie pliki” – dzięki temu w oknie otwierania pojawią się również dokumenty inne niż DOC oraz DOCX. Znajdź plik PDF i kliknij „Otwórz”. W tym momencie Word powinien Cię poinformować, że będzie próbował otworzyć i przygotować plik PDF do edycji, co może potrwać. Klikamy „ok” i czekamy. Po chwili naszym oczom powinien się ukazać PDF w oknie Worda gotowy do wprowadzania zmian.
  2. Druga opcja to kliknięcie prawym przyciskiem myszy na plik PDF. Z menu wybierz „otwórz za pomocą” i po rozwinięciu listy programów kliknij w Worda. Jeżeli nie ma go na liście, trzeba wybrać ostatnią opcję, czyli „wybierz inną aplikację”. Pojawi się nowe okno, w którym następnie musisz znaleźć program Word. Po wybraniu odpowiedniej aplikacji, znowu pojawi się komunikat o otwieraniu i przygotowaniu pliku PDF.

W przypadku dużych PDF-ów takie przygotowanie pliku może trochę potrwać, więc trzeba nastawić się na cierpliwe czekanie.

Nowe edycje program Word potrafią dość dobrze konwertować pliki, dlatego większość PDF-ów powinna dać się łatwo edytować. Jeżeli pojawią się problemy, spróbuj wykorzystać poniższy sposób.

Konwertery PDF

Druga metoda to konwertery PDF, najlepiej dostępne online. Aby edytować plik PDF musisz po prostu otworzyć dokument za pomocą konwertera, a następnie wybrać odpowiedni plik wyjściowy, czyli najczęściej plik programu Word: DOC lub DOCX. Po kliknięciu w „convert” albo „konwertuj”, zapisz plik w dowolnej lokalizacji. W ten sposób uzyskasz plik Worda, który można po prostu otworzyć tym edytorem tekstu.

Kopiowanie treści z PDF

Napisaliśmy że pierwszy sposób jest najprostszy, ale… to zależy od tego, co masz do zrobienia. Być może chcesz tylko zedytować część treści albo potrzebujesz tekstu z PDF w programie Word? W takim razie pamiętaj, że teksty z PDF-ów z reguły można kopiować. Czasem po otwarciu PDF, kursorem jest „łapka” do przesuwania stron. W takim wypadku trzeba po prostu zmienić kursor na górnej belce narzędzi w programie, w którym otworzyłeś plik. Wymagany tekst można zaznaczyć, kliknąć ctrl+c na klawiaturze, a następnie wkleić do nowego dokumentu Word.

Z niektórymi plikami PDF może się pojawić problem. Jeśli zastanawiasz się jak edytować plik PDF, najpierw warto zadać sobie pytanie, czy w ogóle da się go edytować. Zdarza się, że plik powstał z obrazów, np. ze zeskanowanego dokumentu. Wówczas po wykonaniu konwersji albo otwarciu w Wordzie, zobaczysz jedynie obrazy, na którym jest tekst. Samego tekstu nie będzie szło zmienić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here