Wszyscy znajdziemy się kiedyś na etapie szukania pracy – każdy z nas potrzebuje pieniędzy, aby żyć, a je trzeba zarobić. Tylko jak znaleźć dobrą pracę? Taką, do której rano będziemy wstawiać z uśmiechem, a nie przymusem? Przecież w pracy spędzamy większość swojego życia, dlatego ważne jest, aby znaleźć taką, która będzie sprawiać nam satysfakcję i umożliwi nasz rozwój.
Oto trzeba zatroszczyć się już od najmłodszych lat, ponieważ już nastolatkowie muszą decydować o tym, co będą chcieli robić w przyszłości. Muszą wybrać dobrą szkołę, może podejść do matury i pójść na studia. Jednak jak wszystko, plany mogą ulec zmianie. Nasze zainteresowania z czasem ulegają zmianie, więc to, co wymarzyliśmy sobie jako dzieci w późniejszym, dorosłym już życiu może okazać się nie trafioną opcją. Ważnie jest aby się nie załamywać. Dzisiaj oferty pracy pojawiają się z dnia na dzień, więc jeśli akurat szukasz nowego pracodawcy, trzeba uważnie śledzić portale, gdzie ogłaszają się firmy.
Musimy znać swoje mocne i słabe strony, znać to co możemy zaoferować od siebie – to jest bardzo potrzebne, ponieważ niektórzy nie wymagają doświadczenia na dane stanowisko, jednak wymagają konkretnych umiejętności. Trzeba szukać takich ofert, które do nas pasują, ponieważ w pracy, o której nie mamy pojęcia, ani predyspozycji do jej wykonywania, będziemy się po prostu męczyć, a tego nikt nie chce. Czytajmy ze zrozumieniem oferty pracy – jeśli szukasz pracodawcy, który oferuje tylko i wyłączenie umowę o pracę, nie składaj CV, do miejsca, w którym takiej opcji nie ma. Oszczędzimy tym sposobem sobie stresu i czasu, które zajmują ewentualne rozmowy rekrutacyjne; nie wspominając już o czasie pracodawcy, który w tym momencie mógłby rozmawiać z osobą, której na tej pracy zależy bardziej niż nam.
Opinie starych i obecnych pracowników o naszym nowym miejscu zatrudnienia są równie ważne. Pamiętajmy, że każdy będzie zachwalać i mówić o swojej firmie w samych superlatywach, a z perspektywy zatrudnionych może to wyglądać zupełnie inaczej. Relacja pracodawca-zatrudniony dużo zmienia w atmosferze, tak samo jak nastroje panujące wśród współpracowników. Ciągle kłótnie i spięcia na tych liniach mogą zrujnować nawet pracę, o której marzyliśmy od dawna.
Praca musi być adekwatna do zarobków. Nikt z nas nie chce pracować za pół darmo. Idziemy do pracy, aby zarabiać, dlatego pamiętajmy, że wynagrodzenie, które otrzymujemy musi być dostosowane do tego co i ile robimy. Nie jesteśmy również maszynami – sprawdźmy czy ilość godzin, którą będziemy pracować odpowiada nam i czy jest zgodna z kodeksem pracy.
Jeśli już wybraliśmy odpowiednią pracę i zostaliśmy zaproszenie na rozmowę, bądźmy uważni na naszego przyszłego pracodawcę. Nie tylko on może wyciągnąć coś z tej rozmowy. Ona jest również dla nas – jeśli widzimy niestosowne zachowania, podteksty rzucane w naszą stronę, zrezygnujmy z niej. Nasze bezpieczeństwo i komfort pracy powinny zawsze stać na pierwszym miejscu. Szukajmy miejsca, które będzie zgodne z naszymi poglądami i w którym będziemy czuć się dobrze i bezpiecznie.