Czym jest system SCADA i do czego służy?

0
1061

Systemy SCADA to niezwykle istotne, a tym samym również przydatne narzędzia, które pozwalają m.in. na monitorowanie procesów produkcyjnych. Nic więc dziwnego, że doskonale sprawdzą się praktycznie, o ile nie każdym zakładzie przemysłowym i to niezależnie od branży, w której prowadzona jest działalność. Dzięki temu, że wspomniane systemy komputerowe, występują w wielu odsłonach, każda firma ma możliwość ich indywidualnego dopasowania do konkretnych potrzeb.

SCADA to dość popularne narzędzie, na które z każdym rokiem decyduje się coraz większa liczba zakładów przemysłowych, którym zależy na usprawnieniu prowadzonej działalności. Wspomniana kwestia związana jest z tym, że prezentowane systemy oferują szereg bardzo przydatnych funkcji, dzięki którym możliwe jest nadzorowanie i kontrolowanie wszelkich procesów produkcyjnych lub technologicznych. Dzięki temu, że ich głównym celem jest zbieranie oraz przechowywanie danych, które pozwalają na wizualizację przebiegu procesów w zakładzie, dając tym samym możliwość sterowania nimi, przyczyniają się do zwiększenia wydajności produkcyjnej. W końcu należy pamiętać, że dają firmom wgląd w czasie rzeczywistym w cały proces produkcyjny.

W jakich obszarach można stosować systemy SCADA?

Ze względu, że ten rodzaj narzędzi komputerowych, daje szeroki możliwości pod względem ich zastosowania, z powodzenie sprawdzi się w każdym nowoczesnym przemyśle, któremu zależy na udoskonaleniu oraz zoptymalizowaniu kosztów. Stąd też bardzo chętnie są wykorzystywane przez branże spożywczą, energetyczną, motoryzacyjną oraz farmaceutyczną.

Wykorzystuje się je w takich celach jak:

– lokalne bądź zdalne kontrolowanie procesów,

– rejestrowanie zdarzeń i danych,

– monitorowanie, gromadzenie oraz przetwarzanie danych,

– wchodzenie w interakcję z innymi urządzeniami poprzez oprogramowania HMI SCADA.

Przykładowe rodzaje/warianty oprogramowania SCADA HMI

System Cimplicity to sprawdzone narzędzie, dzięki któremu zyskujemy funkcje wizualizacji obejmujące monitorowanie oraz sterowanie urządzeniami i zasobami przedsiębiorstwa. Stąd też mamy do czynienia nie tylko z obszerną biblioteką symboli i obiektów, ale także z wbudowanym językiem skryptowym, dzięki któremu możliwa jest szybka oraz łatwa implementacja systemu w każdej branży przemysłu.

SCADA HMI iFIX, czyli jeden z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych rodzajów oprogramowania w Polsce, które przeznaczone jest zarówno do precyzyjnego monitorowania, wizualizowania, jak i kontrolowania wszystkich aspektów procesu produkcyjnego. Pozwala na bardzo szybką reakcję w przypadku pojawienia się alarmów lub zdarzeń i podjęcia właściwych decyzji przez operatorów bądź kadrę menadżerską.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here