Jak niezawodne są dyski SSD

Czego nie można powiedzieć o dyskach półprzewodnikowych (SSD)? Są szybsze niż konwencjonalne dyski twarde (HDD), bardziej kompaktowe, nie mają ruchomych części, są odporne na pola magnetyczne i wytrzymują więcej wstrząsów i wibracji niż konwencjonalne talerze magnetyczne. Ponadto są one dostępne w coraz większych pojemnościach, a ich koszt maleje.

Jeśli zmodernizowałeś starszy komputer za pomocą dysku SSD, bez wątpienia od razu zauważyłeś korzyści. Komputer uruchamiał się w krótszym czasie, aplikacje ładowały się szybciej, a nawet gdy zabrakło pamięci i aplikacje oraz dane musiały zostać przeniesione na dysk, wszystko działało znacznie szybciej.

Sprawdź najlepszy ranking dysków SSD – https://techpolska.pl/jaki-dysk-zewnetrzny-ssd-wybrac-ranking-dyskow-zewnetrznych-ssd/.

Dyski SSD obecnie

Obecnie spotykamy dyski SSD o pojemnościach, które wcześniej były zarezerwowane dla dysków HDD, w cenach, które nie przyprawiają już o zawrót głowy. Dyski SSD o pojemności 500 GB są teraz przystępne cenowo (poniżej 100 USD), a dyski o pojemności 1 TB są w rozsądnej cenie (od 100 do 150 USD). Nawet dyski SSD o pojemności 2 TB mieszczą się w przedziale budżetowym umożliwiającym złożenie systemu desktopowego o dobrej wydajności (od 300 do 400 USD).

Wiele razy pisaliśmy na tym blogu o dyskach SSD i rozważaliśmy najlepsze zastosowania dysków SSD w porównaniu z dyskami HDD. Pisaliśmy także o przyszłości dysków SSD i o tym, jak wykorzystujemy je w naszych centrach danych i czy planujemy wykorzystywać ich więcej w przyszłości.

Tworzenie kopii zapasowych to świetna sprawa

Oczywiście, jako firma zajmująca się przechowywaniem danych i tworzeniem kopii zapasowych, od razu wiesz, co zamierzamy powiedzieć. Zawsze zalecamy, aby bez względu na to, z jakiego nośnika korzystasz, zawsze mieć kopię zapasową swoich danych. Nawet jeśli dysk jest niezawodny i w dobrym stanie, na nic się nie zda, jeśli komputer zostanie skradziony, zalany przez powódź, utracony w pożarze lub w wyniku innych działań natury. Być może słyszałeś, że uszkodzenia spowodowane przez wodę to najczęstszy wypadek komputerowy, a niewiele komponentów komputera może przetrwać dokładne zamoczenie, zwłaszcza gdy są zasilane.

Niezawodność dysków SSD – czynniki, które należy wziąć pod uwagę

Ogólnie rzecz biorąc, dyski SSD są bardziej wytrzymałe niż HDD w ekstremalnych i trudnych warunkach, ponieważ nie mają ruchomych części, takich jak ramiona siłowników. Dyski SSD lepiej niż HDD znoszą przypadkowe upadki i inne wstrząsy, wibracje, skrajne temperatury i pola magnetyczne. Jeśli dodać do tego ich niewielkie rozmiary i niższy pobór mocy, można zrozumieć, dlaczego świetnie nadają się do laptopów i zastosowań mobilnych.

Po pierwsze, omówmy podstawy. Prawie wszystkie typy współczesnych dysków SSD wykorzystują pamięć flash NAND. NAND nie jest akronimem, jak wiele innych terminów komputerowych. Zamiast tego, jest to nazwa, która pochodzi od bramki logicznej o nazwie „NOT AND”. (Dla ciekawskich, bramka NAND jest bramką logiczną, która wytwarza wyjście, które jest fałszywe tylko wtedy, gdy wszystkie jej wejścia są prawdziwe. Systemy cyfrowe wykorzystujące obwody logiczne wykorzystują zdolność serii bramek NAND do wyrażenia dowolnej funkcji boole’owskiej).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here