Prywatny wynajem mieszkań jest to idealny pomysł na powiększenie domowego budżetu. Ile i w jakiej formie zapłacić podatek, aby uniknąć problemów ze skarbówką? Taki wynajem może być niezłym pomysłem na dorobienie lub biznes. Bez względu na dalszy przebieg epidemii i losy rynku nieruchomości, należy pamiętać o bardzo istotnej czynności, a mianowicie dopilnowaniu jednej z kluczowych kwestii – podatku za wynajem mieszkania. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Koniecznie przeczytaj ten artykuł!
Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/wynajem-mieszkan-podatki-ktore-trzeba-zaplacic/
Płacenie podatków – wynajem mieszkania
Wynajem mieszkania jest to nie jedynie pomysł na pasywny dochód. Jest to też obowiązek względem państwa. W jaki sposób rozliczyć podatek dochodowy od wynajmu mieszkania? Jeszcze tak niedawno trzeba było zgłaszać wynajem do urzędu skarbowego. Dzisiaj wystarczy przelać pierwszą zaliczkę na poczet podatku (co miesiąc) lub ryczałt (co miesiąc/kwartał). Masz do wyboru dwie formy opodatkowania albo skalę podatkową, albo ryczałt.
Wynajem mieszkania – skala podatkowa
Skala podatkowa, to inaczej rozliczenie na zasadach ogólnych. Taka forma płacenia daniny państwu jest dobrze znana większości Polaków. Przy pomocy skali podatkowej rozliczamy się co roku z fiskusem. W momencie kiedy wynajmujemy mieszkanie, to kosztem może być np. remont, zakup wyposażenia czy odsetki od kredytu. Skala podatkowa jest korzystna w przypadku, gdy masz wysokie koszty bo np. spłacasz kredyt hipoteczny.
Podatek w przypadku wynajmu mieszkań – ryczałt
Ryczałt jak może się wydawać jest prostym rozwiązaniem w przypadku płacenia podatku za wynajem mieszkania. Polega na płaceniu stałej stawki liczonej od uzyskanego przychodu. Jeśli nie przekracza on 100 tyś – jest to 8,5%, a jeśli jest to więcej to podatek taki wynosi 12,5%. Podatek taki płacimy co miesiąc lub kwartał. Do wad takiego rozwiązania należy zaliczyć brak możliwość odliczenia kosztów, a także brak kwoty wolnej od podatku. Wadą ryczałtu jest brak możliwości odliczenia kosztów (opodatkowany jest przychód) oraz brak kwoty wolnej od podatku. Sporządzając umowę najmu należy osobno zapisać czynsz, a także opłatę za media. Jeśli nie dokonamy tego, wówczas podatek płacimy od zsumowanego czynszu i opłaty za media.Deklarację (w przypadku ryczałtu, czyli PIT-38) należy złożyć do 2 marca. Jest to znak do skarbówki, że w taki sposób będziemy rozliczać się z podatku.
Zobacz też: http://www.humanuniversity.pl/tarcza-finansowa-i-inne-narzedzia/