Kreatywność stanowi bardzo istotny czynnik w naszym życiu – dzięki niej możemy stale się rozwijać, doskonalić nasze umiejętności, a także być stale zmotywowanym do działania. Żyjemy jednak w czasach, w których jesteśmy wyjątkowo zabiegani – a to praca, a to problemy w domu, w dodatku trzeba jeszcze załatwić wiele istotnych spraw i w efekcie brak nam czasu wolnego. Takie działania jednak na dłuższą metę spowodują u nas złe samopoczucie psychiczne. Jak więc nauczyć się odpowiedniego gospodarowania czasu oraz pobudzać naszą kreatywność?

Decydujmy się na zmiany

Prawda jest taka, że łatwo popadamy w rutyn – każdego dnia wykonujemy te same obowiązki, udajemy się do tych samych miejsc, kontaktujemy się z tymi samymi ludźmi. Dla większości z nas jest to wygodne, ponieważ stale znajdujemy się we własnej strefie komfortu i nie musimy poza nią wychodzić. Musimy jednak wymagać od życia nieco więcej i nie bać się podejmować wyzwań, czy niewielkiego ryzyka, dzięki któremu możemy wiele zyskać.

Dlatego korzystajmy z rozmaitych propozycji, które mogą wprowadzić w nasze życie wiele nowego i dobrego. Doświadczając zupełnie nowych bodźców, nabierając doświadczenia w kwestiach, które znamy, możemy dostrzec zupełnie nowe, nieznane nam drogi, które mogą okazać się wielką inspiracją.

Właśnie w taki sposób możemy stale pobudzać naszą kreatywność, tkwienie we własnej strefie komfortu może być dla nas niebezpieczne, ponieważ przestaniemy się rozwijać i utkniemy w miejscu. Czy naszym celem w życiu jest wykonywanie stale tych samych czynności, czy kontaktowanie się wyłącznie z daną grupą ludzi? Musimy nauczyć się dbać o siebie, nie bójmy się ryzykować, oczywiście w granicach rozsądku – być może odkryjemy w sobie kogoś zupełnie nowego i lepszego.

Utrzymujmy stały kontakt z ludźmi

Nie od dziś wiadomo, że to inni ludzie pozwalają nam rozwijać się, czy pobudzać własną kreatywność, nie jesteśmy stworzeni do życia w samotności. Owszem, najważniejsze jest, aby czuć się najlepiej samemu ze sobą, ale nie można zamykać się na innych ludzi. Nie ograniczajmy też swoich kontaktów wyłącznie do naszych znajomych oraz rodziny, bardzo ważne jest, aby poznawać przez całe życie zupełnie nowe osoby.

W ten sposób uczymy się innych, nowych spojrzeń na świat czy konkretne problemy, jesteśmy w stanie dostrzec coś z zupełnie innej perspektywy, pobudzamy naszą kreatywność, dzięki czemu stajemy się bardziej inteligentni i wartościowi. Co więcej, może okazać się, że czyjeś spojrzenie na świat czy konkretne sprawy jest o wiele lepsze i prostsze, niż nam się wydawało i możemy się wiele nauczyć od innych ludzi.

Musimy jednak zachować pewien dystans, jak zresztą w każdym aspekcie naszego życia – pamiętajmy więc, by nie zatracać się w niektórych relacjach i zawsze mieć własne zdanie na dany temat, możemy czerpać inspiracje i pobudzać swoją kreatywność dzięki innym ludziom, ale nie warto zbytnio angażować się w niektóre kwestie, które mogą okazać się dla nas zgubne.

Zastąpmy elektronikę tradycyjnymi metodami

W dzisiejszych czasach jesteśmy wręcz zmuszeni do korzystania z telefonów komórkowych oraz komputerów, przez co zapominamy już, jak ważne jest tradycyjne pisanie. To samo tyczy się czytania – coraz więcej osób przerzuca się na e-booki, odrzucając klasyczną formę książki.

Tradycyjne czytanie i pisanie ma jednak wiele zalet:

  • Czytanie może dostarczyć nam wiele emocji, a także wiedzy, decydując się na tradycyjną formą książki mamy możliwość zaznaczania w niej istotnych dla nas fragmentów, tworzenia krótkich notatek, czy zapisywania ważnych myśli, do których w każdej chwili możemy powrócić – to bardzo skutecznie pobudza naszą kreatywność.
  • Pisanie z kolei bardzo nas rozwija, pisząc, możemy stale kształtować nasze umiejętności, czerpać inspirację z wielu źródeł i pracować nad naszą kreatywnością. Nawet w wieku kilkudziesięciu lat może zmienić nam się charakter pisma, w zależności od umiejętności, które w ciągu życia nabędziemy.
  • Czytanie oraz pisanie wzbogaca nasze słownictwo, sprawia, że stajemy się osobami bardziej inteligentnymi, a także korzystnie rozwija naszą wyobraźnię.

Zadbajmy o wnętrze, w którym żyjemy

Dużo zależy od tego, w jaki sposób mamy urządzony nasz dom lub mieszkanie. Czasami okazuje się, że zmiana położenia konkretnych mebli wystarczy, aby pobudzić kreatywność i poczuć świeży powiew energii i inspiracji w naszej głowie. Warto zatem raz na jakiś czas zorganizować małe przemeblowanie, by nie przyzwyczajać się zbytnio do danego układu, co skutecznie usypia naszą kreatywność.

Bardzo ważne jest położenie naszego łóżka. Warto skorzystać z zasad feng-shui, które doskonale określają, w jaki sposób powinno być ono ułożone. Łóżko jest miejscem, w którym spędzamy każdą noc, odpoczywamy i regenerujemy się, bardzo ważne jest, abyśmy mogli się wysypiać i czuli się komfortowo – dzięki temu nasza kreatywność z pewnością będzie pobudzona.

Nie zapominajmy o dodatkach i akcesoriach, które mogą nadać pomieszczeniu zupełnie inny charakter, mogą być to zwykłe świece, obrazy, czy roślinność, ważne, aby zachować umiar i nie przytłoczyć pokoju nadmiarem zbędnych dodatków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here