System andon – co warto o nim wiedzieć?

System andon stanowi nieodłączny element lean production czyli „odchudzonej produkcji”. Jego zastosowanie jest niezwykle przydatne w dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych, gdzie w wyniku niezauważonego defektu w produkcji może ucierpieć na tym jej spora część, co w konsekwencji naraża firmę na poważne straty.

Podstawowe informacje na temat systemu andon

Podstawową rolą systemu andon jest wizualne komunikowanie zauważonych w procesie produkcji braków lub niedociągnięć, które mają znaczący wpływ na jej efekt końcowy. Pracownik, który zauważył tego typu problem, przy użyciu tablicy informacyjnej posiłkującej się sygnałami świetlnymi oraz muzyką zobowiązany jest to zgłosić.

W momencie przyjęcia takiego zgłoszenia, lider wstrzymuje produkcje na tym właśnie etapie i zajmuje się naprawieniem problemu. Takie postępowanie niewątpliwie gwarantuje zmniejszenie strat do których by doszło w momencie kontunuowania produkcji z wadliwym elementem.

Co zrobić, aby wdrożyć system andon w danym przedsiębiorstwie?

Tak naprawdę ważnym jest podjęcie kilku istotnych kroków w tej kwestii. Na początku powinno się wdrożyć system pilotażowy, który pozwoli zweryfikować czy w danym przedsiębiorstwie system Andon znajdzie swoje zastosowanie i zwyczajnie się sprawdzi. Po zakończeniu okresu próbnego, tworzy się raport na podstawie którego zarząd danej firmy podejmuje decyzję, czy jest zainteresowany zainwestowaniem kapitału w zmodyfikowanie wersji pilotażowej w wersję pełną czy rezygnuje z tego przedsięwzięcia.

Jeżeli decyzja jest pozytywna, wówczas następuje modyfikacja systemu i rozbudowanie go w postaci instalacji tablic świetlnych na pozostałych liniach produkcyjnych. Kolejno usprawnia się jego pracę poprzez zainstalowanie dodatkowych aplikacji.

Czy system andon jest drogi?

Otóż odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Przeprowadzenie całej procedury instalacyjnej wraz z odpowiednim zaprogramowaniem urządzenia jest czasochłonne i pracochłonne, a tym samym również o kosztowne. Pomimo tego wielu właścicieli przedsiębiorstw produkcyjnych nie rezygnuje z wdrożenia go w swoich firmach. Powód jest prosty – pozwala on na zmniejszenie ryzyka powstawania strat w procesie produkcji, co stanowi sporą zaletę.

Ponadto dzięki swoim funkcjom system andon dosyć szybko się zwraca, w związku z czym niewątpliwie warto jest się na niego skusić, a tym samym zapewnić najwyższą jakość swoim produktom, które nie będą posiadały wad.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here