Wydaje się, że muzyka nie jest najważniejsza w filmach, ale jednak, gdy nie ma jej w tle, czegoś wyraźnie brakuje. Dotyczy to nie tylko fabularnych produkcji kinowych, lecz także blogów tworzonych przez Youtuberów czy też autorów filmów reklamowych. O ile materiał jesteś w stanie nakręcić sam, to już ze stworzeniem muzyki byłoby trudno, zakładając, że nie chcesz poświęcić kolejnych kilku lat na naukę produkcji muzycznej. Wobec tego skąd wziąć muzykę do filmu? A przede wszystkim, jak ją pozyskać, by nie naruszyć praw autorskich?

Strony autorów i banki

Podobno przebicie się na rynku muzycznym jest niesamowicie trudne. Nic dziwnego – okazuje się, że tą branżą zajmuje się bardzo wielu ludzi. Jest ich tak dużo, że część nawet nie próbuje sprzedawać utworów. Liczy raczej na promocję, udostępniając swoją muzykę za darmo. Ty zyskujesz audio, kompozytor rozgłos.

Wielu młodych twórców dodaje też swoje utwory do banków audio (typu Jamendo), skąd utwór można pobrać – często również za darmo.

Aby znaleźć muzykę tego rodzaju za free, szukaj jej w zestawieniu z frazą creative commons lub creative commons zero. W skrócie oznacza się to CC lub CC0. Wówczas będziesz mógł wykorzystać muzykę w swoich produkcjach. W przypadku CC0 masz również pewność, że audio możesz użyć do celów komercyjnych.

Odpowiedź na pytanie o to skąd wziąć muzykę do filmu możesz też znaleźć na samym portalu YouTube. Niektórzy youtube’owi twórcy udostępniają własne utwory za pośrednictwem swoich kanałów, oferując możliwość wykorzystania za darmo w pełnym zakresie.

YouTube Audio Library

A skoro o youtube’owych źródłach mowa, to powinieneś też zainteresować się YouTube Audio Library. Co to takiego? Bardzo przydatne narzędzie, które znajdziesz w panelu twórcy. To szeroka baza utworów, które możesz wykorzystać w swoich filmach. Podobnie, jak w innych bankach, biblioteka YouTube’a jest podzielona na kategorie, więc można łatwo znaleźć kawałek w odpowiednim gatunku, szybki lub wolny itp.

Ale jeśli myślisz, że właśnie otrzymałeś idealną odpowiedź na pytanie o to skąd wziąć muzykę do filmu, to niestety musimy Cię rozczarować. Minusem YouTube Audio Library jest to, że utwory tu zebrane można wykorzystywać tylko na potrzeby filmów publikowanych w serwisie YouTube.

Kompozytorzy freelancerzy

Jeżeli nie masz nic przeciwko płaceniu za utwory, możesz poszukać usług kompozytorskich. Wystarczy Google albo fanpage’e na Facebooku. A może masz ulubionego twórcę, który nie jest wielkim artystą i zależy mu na rozgłosie? W takim wypadku możesz spróbować odezwać się do takiego autora czy zespołu. Bardzo możliwe, że zgodzą się na wykorzystanie nagrania za przysłowiową stówę, flaszkę albo po prostu wspomnienie o autorstwie w podpisie pod filmem.

Dodaj info o autorze

Nawiasem mówiąc, zostawianie informacji o autorstwie jest zawsze dobrą praktyką. Po pierwsze, czasem twórcy tego wymagają. Udostępniają utwór za free, ale oczekują, że przynajmniej ich pseudonim znajdzie się w napisach pod Twoim wideo.

Skoro zastanawiasz się skąd wziąć muzykę do filmu, to trafiając na nowe źródło zapewne nie masz też pewności, czy autor wymaga bycia dodanym do credits. To jednak kolejny powód, by nazwisko twórcy dopisać. Z pewnością jedna dodatkowa linijka tekstu nie zaszkodzi, a jednocześnie kwestia praw do wykorzystania będzie jaśniejsza. No i odwdzięczysz się autorowi, który napracował się przy produkcji utworu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here