Każdy, kto pracuje online doskonale wie, jak mozolna i męcząca potrafi być ta praca. Wiele osób często ma serdecznie dość swojego zawodu. Mimo że na co dzień czujemy się panami własnego losu i bardzo cenimy sobie możliwość pracowania z każdego zakątka na świecie, każdy czasami czuje się wypalony. Odpoczynek, relaks, oderwanie się od pracy zazwyczaj pomagają. Jeśli jednak stan znużenia pracą i niechęci do podejmowania aktywności związanej z zawodem utrzymuje się przez dłuższy czas, możemy mieć do czynienia z zespołem wypalenia zawodowego. Co to takiego i przede wszystkim, jak temu zapobiec? Podpowiadamy, co zrobić, by nie zabić w sobie pasji.

Zespół wypalenia zawodowego – poznaj swojego wroga

Wielu psychologów bije na alarm, że tempo naszego życia i oddanie się pracy w stu procentach coraz częściej powoduje wystąpienie zespołu wypalenia zawodowego. Czym jest wypalenie? Jest to zespół współwystępujących objawów, które spowodowane są przeciążeniem wynikającym z nadmiaru obowiązków zawodowych. Osoba wypalona zawodowo nie odczuwa satysfakcji z aktywności, która do tej pory ją cieszyła. Wiele osób zaczyna wręcz nienawidzić swojej pracy. Pojawiają się objawy podobne do depresji. Praca online sprzyja pojawianiu się zespołu wypalenia zawodowego. Większość z nas ma bowiem kontakt z innymi – klientami, współpracownikami – wyłącznie w świecie wirtualnym. Prace przez Internet mają najczęściej charakter powtarzalny – pisanie tekstów, pozycjonowanie, katalogowanie. Nawet największy entuzjasta może się poczuć znudzony. Pozostaniu w dobrej kondycji psychicznej i utrzymaniu wydajności nie sprzyjają także nienormowane godziny pracy. A każdy freelancer doskonale wie, jak kuszące jest oddanie się w 100% nowemu projektowi.

Odpoczynek, reset i różnorodność

To, że branża online jest wyjątkowo mocno narażona na wypalenie zawodowe nie oznacza, że copywriterzy, pozycjonerzy czy informatycy są skazani na utratę serce do swojej pracy. Wystarczy tylko wprowadzić szereg działań prewencyjnych, by każdego dnia czerpać z pracy online taką samą satysfakcję, jak w pierwszych tygodniach naszej działalności. Pamiętajmy, że sekret tkwi w równowadze między pracą i odpoczynkiem. Znajdźmy swój własny sposób na odpoczynek i tzw. reset. Każdy inaczej pozbywa się napięcia nagromadzonego w czasie pracy. Wypoczęty pracownik to wydajny pracownik. W przypadku, gdy sami jesteśmy sobie szefami i pracujemy w zawodach wymagających kreatywności jest to szczególnie ważne. Starajmy się także w miarę możliwości urozmaicać zadania czekające na nas w pracy. Pisząc teksty seo wybierajmy szeroki zakres tematyki, przyjmując zlecenia na pozycjonowanie stron, starajmy się stale udoskonalać swoją wiedzę i stawiać sobie coraz trudniejsze, ale możliwe do osiągnięcia wyzwania. Nic tak nie motywuje do wstania do pracy, jak czekający na nas szczyt do osiągnięcia. Pomocne może się okazać nawet zmienianie otoczenia pracy czy pozycji, w której pracujemy. Warto uruchomić swoją inwencję twórczą i wykorzystać ją do walki z nudą w pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here