Zdarza się, że w szczególnie trudnych sytuacjach życiowych niezbędne jest skorzystanie z usług wykwalifikowanego notariusza. Jego fachowa wiedza pomoże rozwiązać wiele nurtujących kwestii nie tylko osobom prywatnym, ale także organizacjom i przedsiębiorstwom. Kiedy należy poprosić o pomoc, żeby trudne sprawy prawne nie spędzały snu z powiek?
Jakie sprawy można załatwić w kancelarii notarialnej?
Ludzie, którzy pragną rozwiązań wszelkie dylematy prawne, otrzymają właściwą poradę u kompetentnej osoby. Obowiązkiem notariusza jest również sporządzanie aktów notarialnych. Jest uprawniony do poświadczania zgodności odpisów lub kopii ważnych dokumentów urzędowych z oryginałem. Nierzadko przyjmuje na przechowanie cenne dokumenty i papiery wartościowe swoich klientów. Posiada też odpowiednie kwalifikacje do sporządzania protokołów ze spotkań. Zajmuje się opracowywaniem umów dotyczących m. in. dziedziczenia spadku, przenoszenia własności, sposobu zarządzania wspólną nieruchomością czy intercyzy przedmałżeńskiej. Nieobce są dla niego sposoby opracowywania statutów różnych instytucji, takich jak banki, fundacje, towarzystwa ubezpieczeniowe i spółki akcyjne.
Dobro innych najważniejsze dla prawnika
Nie trzeba obawiać się, że osoba trudniąca się tą profesją popełni celowy błąd podczas finalizacji sprawy swojego klienta, ponieważ podlega kontrolom Krajowej Rady Notarialnej. Za swoje działania ponosi zatem odpowiedzialność majątkową. Notariusz powinien bezgranicznie przestrzegać przepisów prawa i postępować zgodnie z etyką zawodową. Warto wiedzieć również, że zachowanie tajemnicy powinno być dla notariusza sprawą nadrzędną w wykonywaniu tak odpowiedzialnych obowiązków. Dobrze, jeśli ma nienaganną opinię, a w swojej codziennej pracy potrafi zachować bezstronność i w uczciwy sposób podejść do każdej sprawy, której się podejmuje.
Wizyta u notariusza – o czy warto pamiętać?
Na umówione spotkanie powinny stawić się wszystkie osoby, których dane maja widnieć w konkretnym akcie sporządzonym przez pracownika kancelarii. Warto mieć ze sobą niezbędną dokumentację, która znacznie ułatwi załatwienie niezbędnych formalności. Dzięki wcześniejszym przygotowaniom uniknie się nieporozumień, a sprawie nada odpowiedni bieg. Zainteresowane osoby powinny mieć na uwadze, że notariusz może odmówić wykonania zlecenia, jeśli podejmowane działania mogą być niezgodne z prawem. Nie zgodzi się jeszcze w momencie, gdy któraś ze stron umowy straciła zdolność do czynności prawnych.
Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl