Z laptopa korzystasz na co dzień – w domu i w pracy. Niejednokrotnie podczas spożywania posiłku i popijania wody, kawy czy herbaty. Niestety w związku z tym czasem dochodzi do tragedii – kubek pełen napoju przewraca się na komputer. Co robić w takiej sytuacji? Jak uratować zalanego laptopa?

Odłącz źródła zasilania

Pierwszym krokiem po nieszczęśliwym wypadku powinno być odłączenie wszelkich źródeł zasilania. Niezależnie od tego, czy komputer jest włączony czy nie, jak najszybciej odłącz ładowarkę i wyjmij baterię. Nie musisz czekać na poprawne zamknięcie systemu. Zwarcie jest znacznie groźniejsze od awaryjnego wyłączenia.

Od laptopa trzeba odłączyć również wszystkie dodatkowe urządzenia, takie jak myszy, pendrive’y czy pady.

Osuszanie laptopa

Jak uratować zalanego laptopa? Z pewnością pozbywając się możliwie szybko jak największej ilości cieczy. Przede wszystkim powinieneś uważać, by woda nie dotarła do głębszych podzespołów i wnętrza ekranu. W tym celu dobrze jest obrócić laptopa i wycierać suchym ręcznikiem papierowym wydostającą się wodę lub inną ciecz. Wodę możesz wciągać również za pomocą odkurzacza – w ten sposób powinno udać się wyssać nieco więcej kropel.

Niestety zalany laptop nie będzie nadawał się do użytku w ciągu najbliższych godzin. Musisz poczekać, aż wyleci lub wyparuje z niego cała woda. Jeśli chcesz uratować zalanego laptopa powinieneś uzbroić się w cierpliwość. Gdy obrócisz urządzenie, możesz je odłożyć lub powiesić i spoglądać co parę minut, czy wyleciały kolejne krople. Uważaj przy tym na zawiasy monitora. Niektóre laptopy mają dość słabe mocowania, więc laptop odłożony do góry nogami może je za bardzo obciążać.

Jeżeli żadna woda już się nie wydostaje, możesz spróbować otworzyć urządzenie i osuszyć je wewnątrz. Na początek warto wyciągnąć klawiaturę i usunąć ciecz, która dostała się pod nią. Potem możesz też otworzyć dolną część i wyciągnąć podzespoły, które da się usunąć – dysk, pamięć RAM oraz wentylator. Jeśli znajdziesz tam wodę, delikatnie osusz sprzęt suchym ręcznikiem.

Płukanie laptopa

Jak uratować zalanego laptopa? Płukanie nie wydaje się najlepszym rozwiązaniem, ale… jest to bardzo dobra metoda, zwłaszcza w przypadku zalania komputera lepką cieczą. W miarę możliwości dobrze jest sięgnąć po izopropanol. Możesz użyć też wody destylowanej lub dejonizowanej. To ważne, ponieważ zwykła woda zostawia ślady mogące prowadzić do spięć w przyszłości – nawet po wyschnięciu. Podczas płukania musisz uważać, by ciecz nie dotarła do wentylatora i napędu DVD.

Mycie nie powinno polegać na całkowitym zanurzaniu sprzętu we wodzie. Nie polewaj go też zbyt dużym strumieniem. Jak uratować zalanego laptopa? Wykorzystaj niewielką tubkę z wodą destylowaną lub pojemnik z izopropanolem.

Po zakończeniu mycia, znów osusz urządzenie i poczekaj kolejne kilka godzin. Najlepiej odstawić komputer nawet na 2-3 dni – im dłużej tym lepiej. Spięcie trwale uszkodzi laptopa, więc warto mieć pewność, że ciecz wyschnie całkowicie.

Wizyta w serwisie

Jeżeli te zabiegi nie pomogły i komputer nie uruchamia się normalnie, nie włączaj go wielokrotnie tylko idź do serwisu. Jeśli nie szkoda Ci „stówki”, do fachowca możesz też iść od razu. Jest to wskazane zwłaszcza wtedy, gdy komputer został zalany colą, piwem czy słodzoną herbatą. Wprawiony serwisant znacznie sprawniej oczywiście Twój komputer.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here