Nie możesz sobie poradzić z nadmiarem obowiązków? A może po prostu trudno Ci przychodzi sprawne wykonywanie codziennych zadań? W takim razie zobacz jak pracować wydajniej!

Określ najważniejsze zadania

Aby praca była efektywniejsza, najpierw zadbaj o odpowiednią organizację. Na początek określ, jakie rzeczy są najważniejsze – co powinno być załatwione w pierwszej kolejności. Ustal, co musisz zrobić dziś i w kolejne dni. Ułóż grafik, w którym przeznaczysz odpowiednią porcję czasu na każde zadanie. Nie skracaj czasu za bardzo – jeżeli nie uda Ci się wyrobić w ustalonym terminie, tylko się zdemotywujesz do dalszych działań. Uważaj, by nie rozwlekać też czasu za bardzo. Gdy na zadanie, które realnie wymaga 0,5 godziny zaplanujesz 2 godziny… możesz być pewien, że znajdziesz sposób, by faktycznie ciągnąć pracę tak długo.

Zapomnij o wielozadaniowości

Jak pracować wydajniej? Z pewnością odpowiedzią na to pytanie nie jest wykonywanie wielu zadań naraz. To częsty błąd osób, które w stresie chcą wykonać jak najwięcej zleceń. Chcesz jednocześnie prowadzić konwersację ze współpracownikiem, pisać maila i robić rachunki… Będzie Ci się wydawało, że robisz wszystko i pracujesz na 120%, ale tak naprawdę każde z tych zadań wykonasz gorzej, a w dodatku stracisz więcej czasu. Ludzki umysł nie jest stworzony do wielozadaniowości. Zdecydowanie lepiej poradzisz sobie skupiając się kolejno na każdej sprawie.

Pozbądź się czynników rozpraszających

To samo dotyczy jednoczesnego koncentrowania się na bodźcach nie związanych z pracą. Wykonywanie zadań, a jednoczesne sprawdzanie SMS-ów czy Facebooka to skuteczny sposób na to, by… pracować niezwykle mało wydajnie. Krótkie przerwy są ważne, ale na pewno nie warto odrywać się od pracy co 5-10 minut.

Jak pracować wydajniej? Odłóż telefon, wyloguj Facebooka i wyłącz zakładki ze skrzynkami mailowymi. Tak, maila również możesz odłożyć na później. Zwykle klient czy współpracownik nie wymaga odpowiadania w ciągu 10 minut, więc wystarczy, że sprawdzisz skrzynkę na przykład o każdej pełnej godzinie.

Pracuj wśród ludzi

Jeżeli masz problem z wydajnością, a pracujesz w odosobnionym biurze, postaraj się przenieść miejsce pracy, tak, by mieć bezpośredni kontakt z innymi pracownikami. Dlaczego? Ponieważ będziesz pracować znacznie wydajniej, gdy będziesz obserwowany.

W badaniach, w których sprawdzano wpływ natężenia światła na efektywność pracy okazało się, że obserwowani działali efektywniej… w każdym oświetleniu, gdy patrzył na nich naukowiec. Okazało się więc, że kluczem do wyższej wydajności był sam fakt obserwowania.

Kiedy masz świadomość, że ktoś Cię obserwuje, nie pozwalasz sobie na dziesięciominutowe rozmyślania o naturze wszechrzeczy i przyszłych wakacjach. Jest też szansa, że mniej czasu spędzisz na Facebooku. A więc jak pracować wydajniej? Wystawiając się obserwację innych osób.

Nie zapomnij o czasie wolnym

Tworząc plany, a nawet pracując bez harmonogramu (czego jednak nie zalecamy w kontekście efektywności), postaraj się zawsze pamiętać o odpowiedniej dawce czasu wolnego. Niska wydajność często wynika z przepracowania lub po prostu poczucia, że przez kolejne godziny, dni a może nawet tygodnie czeka Cię nieustanne wykonywanie obowiązków… Jak pracować wydajniej? Podziel swój czas na jasne okresy pracy i wypoczynku. Jeśli pracodawca narzuca Ci jasne godziny pracy, nie zajmuj się sprawami zawodowymi w domu. Zapomnij o obowiązkach również w weekendy. A jeśli godziny ustalasz sam, postaraj się, by Twój dzienny grafik miał równie jasny podział.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here