Zarabiasz w branży kreatywnej? A może zajmujesz się działalnością artystyczną? W obu wypadkach może dopaść Cię największa zmora każdego twórcy, czyli blokada. Wena nie przychodzi, a słowa nie chcą się układać. Dotyczy to nie tylko pisania. „Blok” może dotyczyć także muzyków czy grafików. A więc jak pokonać blokadę twórczą?

  1. Zacznij tworzyć cokolwiek

Wiesz, że chcesz lub musisz coś stworzyć (np. dla klienta), ale żaden pomysł nie wydaje się dość dobry? W takim razie po prostu zacznij zapisywać nawet te idee, które wydają Ci się złe. Czasem trudno ruszyć z miejsca, ale nie musisz przecież tworzyć dzieła płynnie od początku do końca – liczy się efekt. Po prostu pisz, nagrywaj, szkicuj – zobaczysz, że z każdą kolejną minutą Twój umysł będzie się z stopniowo odblokowywać i przyjdzie Ci do głowy kilka dobrych pomysłów.

  1. Odpocznij – może jesteś przemęczony

Jeśli masz taką możliwość, po prostu odpocznij. Blokada twórcza nie bierz się znikąd. Kreatywne myślenie wymaga od umysłu bardzo wiele wysiłku. Gdy Twoje nogi są zmęczone nie zmuszasz się do joggingu, a gdy Twój mózg ma dość tworzenia, nie musisz na siłę go zaprzęgać do takich zadań. Odpuść chociaż na jeden dzień, o ile nie goni Cię deadline na wczoraj.

  1. Zmień środowisko pracy

Wiele agencji reklamowych daje możliwość częściowej pracy zdalnej. Freelancerzy natomiast mogą przez cały czas działać, gdzie im się podoba. Jeśli mimo tego zawsze tworzysz teksty czy grafiki w tym samym pomieszczeniu, wśród tych samych ludzi – wprowadź zmianę. Przeniesienie pracy w inne miejsce to skuteczny sposób na pokonanie blokady twórczej. Czasem wystarczy nawet przejść do innego pokoju.

  1. Nie szukaj doskonałego rozwiązania

Chcesz dać klientom lub odbiorcom Twojej twórczości dzieło przygotowane idealnie pod każdym względem? To dobrze o Tobie świadczy, ale może też być przyczyną twórczej blokady. Presja, aby tworzyć perfekcyjne teksty, muzykę czy obrazy potrafi całkowicie sparaliżować działanie. Pomyśl, że tym razem możesz przygotować coś mniej doskonałego. Zobaczysz, że tworzenie pójdzie o wiele lepiej. Co więcej, najpewniej stworzysz zaskakująco dobre dzieło!

  1. Ustal deadline

Nie lubisz ścisłych deadline’ów? To oczywiste, nikt za nimi nie przepada, bo to dodatkowy stres. Ale trzeba też przyznać, że terminy mają dużą moc oddziaływania i potrafią zmotywować do działania. Rozumie to każdy, kto pisał pracę dyplomową w ciągu ostatniego miesiąca studiów. Czasem więc dobrze ustalić deadline z klientem, nawet gdy odbiorca się tego nie domaga.

  1. Pospiesz się!

Tworzysz sam dla siebie albo nie masz ustalonego deadline’u? W takim razie możesz pokonać blokadę twórczą podobną techniką. Mianowicie: spróbuj stworzyć dzieło jak najszybciej, a ewentualne poprawki wprowadź na końcu. Czasem łatwiej napisać całą stronę w pół godziny niż jeden krótki opis, gdy masz na to cały dzień. Jest to związane z zarządzaniem czasem. Jeśli sam dajesz sobie dużo czasu na wykonanie zadania, prawdopodobnie nadasz sobie taki tempo, że wykorzystasz cały dostępny czas, mimo że tak naprawdę dałoby się wykonać dzieło trzy razy szybciej. Pospieszne działanie to też technika stosowana przez komercyjnych twórców. Niejeden przebój powstał w ciągu godziny, choć średnio komponowanie jednego kawałka może trwać tygodniami.

  1. Stwórz konspekt

Bardziej zorganizowanym sposobem na to, jak przełamać barierę twórczą jest tworzenie planów i konspektów. Jest to technika przydatna przede wszystkim podczas pisania. Gdy starasz się od początku do końca ogarnąć umysłem całość artykułu, wykonujesz podwójną pracę i pisanie jest trudniejsze. Jeżeli najpierw stworzysz konspekt i założysz sobie, że każdy punkt będzie zawierał np. 1000 znaków, tekst powstanie znacznie szybciej, a do tego będzie miał bardziej przejrzysty układ!

Czy warto czekać na wenę?

W ramach podsumowania dodajmy, że wena to nie wszystko. Miło jest tworzyć, gdy czujesz, że słowa czy dźwięki same się układają, a kolejne pomysły po prostu wpadają do głowy bez żadnego wysiłku. Przyjemność tworzenia czy poczucie inspiracji jednak często wcale nie przekładają się na jakość dzieła. Zdarza się, że tekst czy piosenka stworzone zupełnie bez weny, w poczuciu blokady twórczej okazują się rewelacyjne, gdy wrócisz do nich po paru dniach. Dlatego nie przejmuj się, gdy masz coś do stworzenia, a nie czujesz przypływu niebiańskiej inspiracji. Pomyśl, że jesteś profesjonalistą i po prostu działaj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here