Freelancing jako popularna forma internetowego biznesu

Prowadzenie własnej działalności wcale nie musi wiązać się z drogim, profesjonalnym biurem i masą formalności. Jeżeli nie lubisz mieć nad sobą szefa, który pilnuje Twoich terminów i narzuca Ci rytm pracy, najlepszym rozwiązaniem będzie praca jako freelancer. Ta forma biznesu opiera się na pracowaniu na zlecenie za pośrednictwem Internetu. Wystarczy, że będziesz zbierać zlecenia od pojedynczych klientów. Ilość pracy możesz dostosować do tego, jak duże zarobki chcesz osiągnąć. Im więcej zleceń, tym więcej pieniędzy. Freelancerem można być tworząc chociażby grafiki, filmy, czy animacje na zamówienie. Jeżeli nie wiesz, jak zacząć przygodę z tą formą działalności, zachęcamy do przeczytania tego poradnika, z którego dowiesz się, jakie aspekty są najistotniejsze w pracy wolnego strzelca.

Jak rozpocząć pracę freelancera?

Zacznij od przygotowania swojego portfolio oraz strony internetowej z ofertą. Klient musi dokładnie wiedzieć, czym się zajmujesz i jakiego typu zlecenia możesz dla niego wykonać. Konieczne jest do tego posiadanie własnego portfolio, w którym umieścisz wszystkie swoje dotychczasowe prace. Jest to Twoja wizytówka, dlatego godne uwagi powinny być nie tylko same prace, ale także forma, jaką przybierze portfolio. Bez portfolio nie będziesz budził zaufania klientów, a dodatkowo z pewnością nie dostaniesz zbyt wysokiej stawki.

Drugą kwestią jest dobra reklama. Zdarza się, że pozyskanie klientów następuje w wyniku polecenia, aczkolwiek nie oszukujmy się – jeśli nie będziemy się reklamować, nikt nie będzie o nas wiedział. Warto więc ogłosić się ze swoimi usługami na branżowych portalach lub internetowym forum.

Tym, o czym nie powinien zapominać dobry, szanujący się freelancer jest odpowiednia stawka. Wiadomo, że na rynku mamy do czynienia ze sporą konkurencją, dlatego proponowane przez nas ceny nie mogą być kosmiczne. Jednakże nazbyt niskie stawki po prostu niszczą rynek i nie świadczą dobrze o freelancerze ani o jego usługach.

Równie istotne w pracy wolnego strzelca są formalności, takie jak podpisywanie umów. Nie powinniśmy o tym zapominać, gdyż tylko to gwarantuje nam uczciwość klienta i otrzymanie zapłaty za swoją prace, przypomina copywriter współpracujący z https://carted.pl/. Należy tu podpisywać umowę o dzieło, umowę o współpracy bądź też formularz zamówienia. Poza tym pierwszorzędną kwestią są terminy. Tej kwestii pilnuj nadzwyczaj uważnie, bo niedotrzymywanie ich jest wręcz niedopuszczalne i może zaważyć o naszej reputacji. Freelancing w dużej mierze bazuje na poleceniu i opiniach różnych klientów, dlatego lepiej nie ryzykować, że ktoś wypomni nam nieterminowość, gdy akurat mieliśmy szansę na świetne zlecenie.

Ostatnia rada, która pomoże Ci osiągnąć sukces, jest taka, byś był cierpliwy. Pamiętaj, że na początku, kiedy jeszcze nie posiadasz rozbudowanego portfolio, nie możesz wymagać, że od razu będziesz dostawać wielkie i świetnie płatne zlecenia.  Czasem trzeba pomęczyć się z czymś mniej opłacalnym, by móc wrzucić to do swojego portfolio. Nie możesz oczywiście popadać w przesadę! Rozwój jest nie mniej konieczny niż cierpliwość, ale na wszystko przyjdzie pora i z pewnością sam wyczujesz odpowiedni moment.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here