Wyłącznik SN służy do tworzenia prądu przemiennego. Jest on niezbędnym urządzeniem w fabrykach, elektrowniach oraz miejscach, gdzie wykonywane są prace górnicze. Może zapobiec awariom, a także zautomatyzować pewne procesy. Spełnia również wszystkie wymogi norm.
Na czym polega dokładne działanie wyłącznika SN? Dlaczego warto się w niego wyposażyć? Więcej na jego temat znajdziemy w poniższym artykule.
Wyłącznik SN, co to takiego?
Wyłącznikiem SN jest trójfazowe urządzenie, które posiada próżniowe średnie napięcie o typie nazywanym VC-1. Wyłącznik ten ma zadanie łączyć prąd przemienny 50Hz, który znajduje się we wnętrzowych rozdzielnicach. Prąd przemienny zostaje za jego pomocą połączony na napięcie znamionowe 12 kV, 17.5 kV, 24 kV oraz 36 kV.
Dzięki temu wyłącznikowi mamy możliwość włączać i wyłączać prąd w sytuacjach awaryjnych. Jest stosowany w:
- pracy zakładów górniczych
- pracy zakładów przemysłowych
- w elektrowniach
- w miejscach, gdzie wymagana jest duża częstość łączeń oraz ogromna niezawodność działania.
Wyłącznik SN jest również stosowany w przypadku obwodów, których wymaganiem jest włączenie samoczynne.
Dlaczego wyłącznik SN jest tak przydatny?
Ze względu na jego szerokie zastosowanie oraz niezawodne działanie, można go wykorzystać praktycznie w każdej branży. Jego skomplikowane działanie oraz zapewnienie zoptymalizowania różnych procesów, w tym zapobieganie awariom sprawia, iż w dużych fabrykach staje się niezbędnym urządzeniem.
Poza tym, opisany tutaj wyłącznik SN spełnia wymagania norm: PN-EN 60694 „Postanowienia wspólne dotyczące norm na wysokonapięciową aparaturę rozdzielczą i sterowniczą” i PN-EN 62271-100 „Wyłączniki wysokiego napięcia prądu przemiennego”.
Z powyższej specyfikacji wynika, że wyposażenie się w taki wyłącznik jest w pełni zgodne ze wszystkimi normami i co najważniejsze, pozwala zachować bezpieczeństwo, które jest niezwykle ważne w przypadku fabryk lub elektrowni. Bez względu na to, w jakiej dziedzinie go wykorzystamy, będzie to mądry zakup.