Wiele mówi się o tym, jak bardzo na firmy wpłynęła pandemia. COVID-19 nieubłagalnie zmienił nasze codzienne życie. Powrót do normalności może zająć wiele miesięcy, a nawet kilka lat. Życie jednak toczy się dalej, a przedsiębiorcy posiadający firmy nadal mają zobowiązania w postaci podatków oraz utrzymania rodziny, jak i samego miejsca pracy. Wiele firm upadło, inne popadły w długi. Jednak czy jest sposób na to, aby wykorzystać czas Pandemii na korzyść działalności tak, aby jeszcze na tym zarobić? Nie trzeba od razu zakładać koncernu farmaceutycznego i produkować masek. Są inne metody na to, by przy własnej działalności skutecznie utrzymać, lub nawet zwiększyć dochód przedsiębiorstwa.
Promocja kluczem do sukcesu
Co się wydarzyło przy pierwszym lockdown`ie ? Ludzie solidarnie zamknęli się w domach, dzięki czemu więcej czasu zaczęli spędzać w rodzinnym gronie. Mając swobodny dostęp do technologii w postaci tabletów laptopów etc. mogli swobodnie wykorzystywać czas na to, aby surfować po sieci. Zakupy internetowe stały się bardzo popularne. Co zrobiła w tej sytuacji większość firm? Słysząc o obostrzeniach w związku z korona wirusem budżet na promocję i reklamy został obcięty na rzecz ratowania firmy. Jaki był tego skutek? Odpowiedź nasuwa się chyba sama. Strzał w kolano w postaci odsunięcia się od jedynej możliwej grupy odbiorców, którzy mogli zapewnić płynność w łańcuchu dostaw. Wiele firm upadło. Co jednak stało się z tymi, którzy postawili w tym czasie na promocję? Zdecydowana większość z tych przedsiębiorców poszybowała w górę dzięki sprytnemu wykorzystaniu marketingu internetowego.
Zdalne zarządzanie
Kolejnym sposobem na ratowanie sytuacji w firmach było przejście na zdalne zarządzanie. Technologia rozwinęła się aktualnie do tego stopnia, że większość przedsiębiorstw po przeorganizowaniu swojego systemu działania była w stanie nadal funkcjonować bez znaczącego spadku wydajności. Czyż to nie jest cudowne? Możliwość pracy w domu ma swoje dobre i złe strony. Zdalne zarządzanie zarówno firmą przez przedsiębiorcę, jak i pracą przez pracownika daje oszczędność i swobodę czasu. Faktem jest jednak również, iż wymaga to dużej dawki dyscypliny i samozaparcia, żeby w domowym zaciszu pracować czasem nawet do 8 godzin dziennie. Patrząc jednak na aktualną sytuację nie pozostaje nam nic innego jak tylko….
Elastyczność
Świetnym przykładem będą tutaj firmy gastronomiczne. Puste lokale znalazły swoje uzupełnienie w postaci dostaw kurierskich pod same drzwi. Dostawy często trwają nie dłużej niż 60 min od dokonania zamówienia, co jest czasem naprawdę godnym podziwu. Kody rabatowe i darmowe dostawy szybko przyciągnęły tych, którzy w gotowaniu nie dostrzegają przyjemności. Wydarzyło się jednak coś jeszcze. Restauracje zaczęły oferować catering na bazie abonentów, według którego można wykupić pełne posiłki na okres przykładowo miesiąca. W tym momencie pracę zachowują kucharze i pomoc kuchenna, a nowe stanowisko pracy zyskują kurierzy dostarczający jedzenie pod same drzwi. Jest to oczywiście tylko jeden z przykładów, ale nie ma co się oszukiwać. Ogranicza nas wyłącznie nasza wyobraźnia.
System ERP
Przy zdalnym zarządzaniu całą firmą nie da się nie wspomnieć o Systemie ERP (z ang. Enterprise Resources Planning). System ten składa się na zestaw wielu modułów i aplikacji. Pełnią one swoją rolę w procesie funkcjonowania firmy. ERP jest jak mechanizm, którego każda odnoga stanowi zębatkę napędzającą machinę. Razem stanowią spójną całość. System ten jest w stanie dostosować się do wielkości firmy, uwzględniając wszelkie procesy biznesowe, oraz struktury jej działalności. Nie zależnie od tego czy firma się rozrasta, czy też kurczy, system jest stworzony tak, aby dostosowywać się do tych działań. System ERP więc daje możliwość zarządzania każdą dziedziną firmy poprzez integracje ich w jeden sprytny mechanizm. Mowa tu więc o systemie, który może okazać się niemal bezbłędnym rozwiązaniem, na złagodzenie aktualnej sytuacji.
Przykładowe dziedziny systemu ERP:
-Analizy
-Finanse i rachunkowość
-Magazyn
-Praca mobilna
-Automatyzacja procesów
-Kadry i płace
-Sprzedaż i zakupy
-Produkcja
Jak widać pomysłów na utrzymanie działalności gospodarczej na aktualnym rynku jest naprawdę wiele. Od odpowiedniej promocji w marketingu sieciowym, poprzez zdalne zarządzanie i zachowanie elastyczności w dostosowaniu się do warunków, aż po wdrożenie systemu ERP do przedsiębiorstwa zwiększając płynność i integralność firmy. Czy można potraktować aktualną sytuację jako karę? Tak, jak najbardziej. Lepszym rozwiązaniem jednak wydaje się być w tym przypadku potraktowanie epidemii jako szansy na to, aby ulepszyć i usprawnić działanie firmy. Podobno przetrwają najsilniejsi, a więc… Czas start!