Czy jest system SCADA?

SCADA jest systemem komputerowym, którego głównym zadaniem jest zwiększenie wydajności produkcji. Taki system zmienia język maszyn na język ludzi i automatycznie reaguje na sygnały z urządzeń. To dobre rozwiązanie dla firm, które zajmują się produkcją.

Jak działa system SCADA?

Systemy SCADA zbierają dane z maszyn i urządzeń pomiarowych w czasie rzeczywistym, dzięki temu możliwa jest kontrola nad procesami produkcji. Kolejną ważną zaletą system jest to, że przeprowadza wizualizację aktualnych danych, umożliwiając sterowanie procesem produkcyjnym. Za pomocą programu można również wykrywa błędy i różnego rodzaju nieprawidłowości, dzięki temu można bardzo szybko zażegnać kryzys. Dobrze, ale kiedy system SCADA okaże się przydatny? Taki program przyda się wszędzie tam, gdzie potrzebne jest usprawnienie pracy produkcji. Można wykorzystać go jako wsparcie pracy urządzeń pomiarowych, sterujących oraz wykonawczych czy operatora maszyn. Rola tego systemu polega na działaniu w łańcuchu urządzeń, może też integrować wiele sterowników PLC.

Jak działa system SCADA w procesie produkcyjnym?

Systemy SCADA mogą działać na wielu płaszczyznach – wspierają działanie urządzeń pomiarowych i wykonawczych przez sterownik. Działają ze sterownikami PLC. w tym wypadku wykonują sterowanie i regulację na podstawie parametrów wysyłanych przez operatora. Mogą współpracować także z użytkownikiem, przez możliwość nadawania parametrów pracy urządzeń, możliwość pracy w trybie ręcznym lub awaryjnym.

Czy warto zdecydować się na takie usprawnienia w firmie?

Aby firma mogła się rozwijać i wyprzedzić konkurencję, takie system, które usprawniają pracę są niezbędne. Nie warto trzymać się sztywno zasad, które przyjęliśmy na początku działalności, aczkolwiek korzystać z nowoczesnych technologii, które usprawnią pracę i sprawią, że przedsiębiorstwo będzie działać sprawniej. Wydajność i efektywność w pracy to bardzo ważna sprawa, dlatego jeżeli możemy usprawnić działanie produkcji i przyczynić się do wcześniejszego wykrycia ewentualnych błędów to na pewno warto zdecydować się na takie rozwiązanie, jakim jest SCADA. Trzeba pamiętać, że konkurencja na rynku jest obecnie duża w każdej branży, dlatego jakość obsługi klienta, profesjonalizm i wydajność pracy musi być wysoka.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here