Niby mysz to proste narzędzie i na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jedna od drugiej niewiele się różni. Jednak dopiero, gdy zaczynasz się zastanawiać jaką mysz komputerową kupić, okazuje się, że możliwości i wariantów jest całkiem sporo. A więc na co zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji? Poniżej kilka porad dla użytkowników mniej zorientowanych w technologicznym świecie.

Zapomnij o kablach

Po pierwsze, z góry nastaw się na zakup myszki bezprzewodowej. Nawet jeżeli jesteś tradycjonalistą i wolisz wersję z kablem, szybko docenisz zalety braku przewodów. Urządzenia bezprzewodowe stały się standardem i podłączanie kabli powoli odchodzi w zapomnienie. Mysz bezprzewodowa ma wiele zalet. Po pierwsze, nie musisz uważać na to, czy kabel zahaczy o jakiś przedmiot na biurku. Przewód może też się plątać i powodować przesuwanie myszki o kilka milimetrów po puszczeniu kontrolera. Bezprzewodowe wersje są wolne od tych niedogodności.

Jaką mysz komputerową kupić? Zdecydowanie bezprzewodową! Nie musisz się też bać, że gryzoń przestanie działań po kilku dniach w wyniku wyczerpanej baterii. Jeden paluszek starcza zwykle na wiele miesięcy ciągłej pracy.

Warto trochę dołożyć do myszki

Większość użytkowników kupuje myszki za 40-60 zł. W tej cenie można kupić wygodne narzędzie pracy, ale biorąc pod uwagę to, jak długo i jak często będziesz korzystać z takiego urządzenia, warto przemyśleć dołożenie paru groszy. Co możesz dostać za kolejne kilkadziesiąt złotych?

Przede wszystkim możliwość jeszcze wygodniejszego podłączania myszy. Większość modeli w przeciętnej cenie działa na podczerwień – komunikując się z odbiornikiem podłączanym pod USB. Wśród droższych modeli znajdziesz natomiast myszy bluetooth. Nie wymagają one żadnych dodatkowych urządzeń. Po prostu włączasz gryzonia, a komputer go wykrywa i można swobodnie działać. Do tego port USB pozostaje wolny, co ma szczególne znaczenie, gdy masz netbooka czy tablet z klawiaturą i tylko jednym portem.

Jaką mysz komputerową kupić? Taką, która będzie najwygodniejsza. Oprócz połączenia bluetooth, warto zwrócić uwagę na wykończenie i jakość pracy. Droższe gryzonie mają przyjemną dla skóry powłokę z miękkiego silikonu. Wrażenie jest zupełnie inne niż podczas dotykania plastikowych przycisków. Ponadto możesz liczyć na przyjemniejszy i cichszy klik. To szczegóły, ale pamiętaj, że z myszki korzystasz przez kilka godzin każdego dnia – pokonujesz nią setki kilometrów i wykonujesz miliony kliknięć. Warto zadbać o to, by były one jak najprzyjemniejsze.

Odpowiedni rozmiar myszy

Jeżeli kupujesz mysz przez internet, pamiętaj, że kontrolery są dostępne w kilku rozmiarach. Możesz kupić zarówno małą myszkę do netbooka, jak i większe modele do laptopów. Jaką mysz komputerową kupić? Najlepiej przed zakupem udać się do sklepu stacjonarnego i sprawdzić rozmiar. Dopasowanie do dłoni daje dużo więcej niż przeglądanie obrazków w sieci.

Podczas stałej pracy przy laptopie zdecydowanie lepiej sprawdzają się większe myszki.

Im drożej, tym lepiej?

Wcześniej pisaliśmy o tym, że warto dołożyć parę groszy, by kupić wygodniejszego gryzonia. Z drugiej strony jednak trzeba uważać, by nie kierować się tylko ceną. Jeżeli chcesz kupić mysz jako prezent na gwiazdkę czy urodziny, nie musisz wydawać dużych kwot na najbardziej odjechany model. A wręcz nie powinieneś tego robić, bo drogie myszy to najczęściej modele przeznaczone dla graczy. Mają mnóstwo dodatkowych przycisków, ergonomiczny kształt i wiele innych opcji, które podczas standardowej pracy mogą jedynie przeszkadzać.

Jaką mysz komputerową kupić? Najlepiej postaw na prosty model z dwoma głównymi przyciskami i rolką na środku. Przydadzą się też dodatkowe funkcje rolki, czyli możliwość używania jej jako przycisku oraz suwaka poziomego.

1 KOMENTARZ

  1. Polecam Logitech G500 – ma typowy „logitechowski” kształt, który z pewnością będzie wygodny dla wielu osób. Górna powierzchnia wykonana jest z dość śliskiego plastiku i jest miła w dotyku. Boczne powierzchnie to szorstkie, nieprzyjemne tworzywo, które nie przypadło mi do gustu. Szkoda, że Logitech nie pokusił się o gumowane powierzchnie jak konkurencja. Klawisze główne są czułe i zapewniają szybki klik. Trzy boczne przyciski, mimo moich obaw o niewygodne umiejscowienie, są ustawione dobrze i wszystkie wciska się bez problemu. Rolka z przyciskiem i możliwością przechylania oferuje dodatkowo 2 tryby działania – znany z MX Revolution tryb a’la koło zamachowe i zwykłe skokowe przewijanie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here